Znížiť rozpočet SIS na polovicu

Dopad na konsolidáciu

Dopad na základe odhadov analytikov:
Zobraziť podrobnosti
-10
 
+10
dlhodobo:
0,03 % HDP
 

Opis opatrenia

Z porovnania nasledujúcich textov vyplýva, že verejne sa neuvažuje o významnom znížení rozpočtu SIS. Obhajoba súčasného stavu sa pritom nejaví ako dostatočná: "SIS má zo štátnej pokladnice dostať (na rok 2013) 41,5 milióna eur, čo je oproti roku 2012 menej o 84.700 eur (0,2 percenta)." Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/rozpocet-sis-nbu-a-nku-si-pohorsia-uvo-si-polepsi/36653/, "Bratislava 18. augusta (TASR) - Slovenská informačná služba (SIS) by mala v roku 2014 dostať od štátu 43,271 milióna eur. " Zdroj: http://www.24hod.sk/navrhovany-rozpocet-vytvori-pre-sis-zlozitu-ulohu-cl240268.html

Argumenty pre

  • Rozpočet SIS bol výrazne navýšený v časoch spojených s vážnymi podozreniami z jej zneužívania. Verejnosť nedostáva informácie, ktoré by ju pravidelne presviedčali o tom, že SIS má primeraný rozpočet. Zníženie by pomohlo nielen konsolidácii verejných financií, ale bolo by aj symbolickou odpoveďou spoločnosti na spôsob riadenia krajiny v polovici deväťdesiatych rokov. Obdobie navyšovania rozpočtu a atmosféru po ňom ilustruje nasledujúci text: "Tajná služba začínala s rozpočtom okolo 400 miliónov korún, v roku 1996 to už bolo 750 miliónov a vlani takmer 1 miliarda. Strany súčasnej koalície v minulosti ostro kritizovali rozpočet SIS a poukazovali na nedostatok prostriedkov v školstve a zdravotníctve. Poslanec SDĽ R. Fico SME povedal, že ak bude tajná služba účinne bojovať s mafiami, nech má aj miliardu. Ak to má byť inštitúcia, ktorá bude každé štyri roky predkladať takéto správy, aké boli predložené naposledy v parlamente, tak by stačilo 200 miliónov," povedal." Zdroj: SME, 22.2.1999.

Argumenty proti

  • Podľa SIS si "SIS plní úlohy a doteraz vždy odvrátila bezpečnostné hrozby smerujúce proti nášmu štátu, jeho občanom aj jeho zahraničným spojencom".

Miera súhlasu

-3
 
+3
Miera súhlasu hodnotiteľov s opatrením predstavuje súhlas s miernymi výhradami.
zdroj: anketa

Priechodnosť

3,4

Adresát

Sektory